Uživatel nepřihlášen
GaMe 4 FaN by Raccon
RSS kanál blogu
Píše: Raccon - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
GaMe 4 FaN by Raccon

Ohlédnutí za hrou: Half Life 2

Středa 28.9.2011 15:29 - Autor: Raccon
To se mi líbí

Ohlédnutí za hrou: Half Life 2Možná se divíte, proč ten blázen píše zrovna teď o hře Half-Life 2? Vždyť vyšla už v roce 2004! Vždy jsem chtěl psát i o starších titulech, a dnes bych se chtěl k tomuto úmyslu vrátit. Zavzpomínejte se mnou na tento výjimečný titul, v čemž nám pomůže nový Cinematic Mod 10.94! Fakefactory se opravdu překonalo a to co vytáhly, ze sedm let starého enginu, je prostě pecka.

Tehdy to byla nejočekávanější hra posledních let, dnes je to nestárnoucí legenda, která se dodnes prodává jako opravdová klasika. Orange Box jsem si shodou okolností koupil dokonce dvakrát. Poprvé na herní konzoli Microsoft XBOX 360, kde mě hra na gamepadu opravdu chytla a naposled, při mé Steamové horečce na PC. Předpokládám, že většina z nás už Half-life 2 několikrát dohrála, ale pokud je tu někdo z mladších, kdo se k této hře už nevracel, rád připomenu. Hra se totiž dá hrát i dnes, aniž by jste měli pocit, že hrajete něco ze středověku. Screenshoty mluví za vše.

Jak ono to tehdy bylo?


Vzpomínáte, jak to tehdy začalo? Příběh prvního dílu, který si pamětníci jistě dobře pamatují, začíná v nepříliš vzdálené budoucnosti, kdy tehdy ještě nepříliš známý fyzik začíná pracovat na tajném projektu v laboratořích Black Messa. Dr. Freeman se hned po příjezdu (v nezkrácené verzi) zapojuje do velmi zajímavého experimentu, ve kterém se pokusí vytvořit funkční teleportační portál. To se ale samozřejmě v prospěch zápletky nepovede a následky jsou katastrofální. Dojde k narušení časoprostorového kontinua a na celé planetě se začnou objevovat portály, přes které na zemi začnou pronikat různá mimozemská stvoření. Samotný Gordon Freeman ale havárii přežije a musí se pokusit uniknout z potvorami zamořených laboratoří. Po prvním dílu jsme se dočkali také datadisků. Ten první se jmenoval Opposing Force. Tentokrát se ocitneme v kůži vojáka Americké armády, který má za úkol celý komplex vyčistit.


Jistě zajímavý nápad, hrát za jinou postavu s trochu jiným pohledem na věc. Už ne tak zajímavý nápad byl v druhém datadisku Blue Shift, kde jsme se opět dostali do role jednoho člena ochranky (Barneyho Calhouna), který se stejně jako Gordon snaží z komplexu uniknout a zachránit si tak život. Třetí pohled na stejné události je na mě už moc, a tak se vrhneme rovnou na druhý díl. Na ten se netrpělivě čekalo, podobně jako tomu bylo u slavného Dooma. Čekání se jednoznačně vyplatilo, a my se opět dostáváme do role legendárního Dr. Gordona Freemana. Je zhruba patnáct let po událostech z komplexu Black Messa a my přijíždíme do města jednoduše nazvaného City 17. Hned na začátku se dočkáme zajímavého překvapení. Z obrazovky nás vítá známá tvář, nový světovládce a bývalý administrátor v Black Messa, Wallace Breen.


Vrátili jsme se do světa, ve kterém vládne totalitní režim, ve kterém je lidstvo postaveno do podřízené role. Město až překvapivě připomíná postkomunistická města, plná paneláků a vraků trabantů. Skoro jako by jste byly doma, akorát že je něco trochu jinak, panuje atmosféra teroru, policejní stát, něco co by se jistě líbilo extrémistickým stranám, né tak Gordonu Freemanovi. Hned po příjezdu do City 17 jste zadržen, naštěstí ale starým známým Branym Calhounem, a tak máte šanci k útěku, ani to ale nebude tak lehké. Zanedlouho se tak setkáte s Vaší průvodkyní Alyx Vance, dceru Eliho Vance, Gordnova přítele z Black Messa. I přes množství zajímavých postav, ta Vaše za celou dobu neřekne ani jediné slovo. Možná je to dobře, možná ne. Občas by nebylo špatné zasáhnout do rozhovoru, ale tako hra je dělaná jinak. V příběhu je necháno místo i pro další pokračování, tomu se ale budu věnovat až někdy příště, pokud nebudete proti.

Prostředí a zbraně


Zbraňový arzenál je dostatečně široký, začínáte samozřejmě s páčidlem, které Vám bude i v dalším průběhu hry pomáhat v rozbíjení krabic a prken. Má to své kouzlo a vždycky ho rád vytáhnu. Počítejte také s poměrně přesnou pistolí, koltem Magnum s neuvěřitelnou silou, trochu slabším samopalem, brokovnicí, kulometem, raketometem s dálkovým naváděním, granáty a naprosto dokonalou kuší, která funguje jako takový sniper. Zajímavostí je povedená gravity gun, která využívá fyzikálního enginu naplno. Můžeme s ní přitahovat předměty a následně je házet do dálky. Zajímavé je spojení s kotouči z cirkulárky. Při bojích se určitě nudit nebudete. Různorodost nepřátel je také slušná, Nejvíce mě bavili boje s vojáky Combine, protože vykazovali slušnou úroveň inteligence. U zombie se to ale očekávat nedá. Obdivovat můžeme Stridery, chodícími tanky, se kterými se vždy dočkáte tuhého boje.


Samotné prostředí hry Vás nadchne. Ta různorodost je prostě geniální. V průběhu hry se bude měnit prostředí, styl hraní, druh nepřátel a tak trochu i žánr hry. Zatímco na začátku je hra akční, po setmění se z ní stává horror. Nečekejte žádný Deadspace, ale stejně, tak hra má atmosféru. Co Vás ale bude přímo bavit, je fyzika o kterou se stará náš oblíbený Havok. Zarazila mě jenom jediná věc. Když jedete vznášedlem a máte za úkol umístit několik prázdných sudů pod klec, která Vám zvedne rampu, počítá se s tím, že sudy naplněné jenom vzduchem tuto klec vytlačí ke hladině, což je logické. Co ale úplně nechápu je, jak se s takovým sudem můžeme potopit. Přestane pro sud platit fyzika ve chvíli, když ho chytíme? Asi ano, ale to chyba, která se dá pochopit, vzhledem k zábavnosti hry a podobných hádanek.

Cinematic Mod 10.94


Grafické zpracování bylo ve své době dech beroucí, ale co dnes? Přeci jenom, rok 2004 je už hodně dávno pryč a my jsme zvyklý na všechny ty nové technologie. No, to není až tak úplně pravda, grafika hry už je sice překonaná, ale engine, ten má stále co nabídnout. Dnes Vám chci totiž ukázat především Cinematic Mod 10.94 od Juergena Vierheiliga, který vystupuje pod Přezdívkou Fakefactory (překlad nechám na Vás). Tento obrovský mod změní textury, nasvícení a modely ve hře, což ve výsledku vypadá opravdu nádherně. Samozřejmě i zde najdeme chyby, a vůbec ne malé. Takový obrovský nápis Error, v některých lokacích na každém kroku asi opravdu nepotěší, ale tam kde není, hra vypadá jako by vyšla letos. Můžete si dokonce vybrat, jestli zvolíte nové modely postav, a nebo ve hře necháte ty staré. Tohle je to, co hra potřebovala. Ke spuštění modifikace budete potřebovat originální verzi a Steam (tedy nejlépe Steam verzi, funkčnost krabicové verze jsem nezkoušel)

Závěrem


Je mi jasné, že tuto hru většina lidí důvěrně zná, stala se legendou, stejně jako první díl. Doufám, že jste na Half-Life 2 zavzpomínaly a že si ho třeba s touto modifikací zahrajete. Vypadá to nádherně, a já se vrhnu na Epizody, ke kterým jsem se ještě nedostal. Teď už nám nezbývá nic jiného, než čekat na třetí pokračování a jestli bude stejně velkolepé, máme se na co těšit. Nechtěl jsem psát článek jako recenzi, ale spíše jako ,,odhlédnutí" za jednou obdivuhodnou hrou, doufám že se Vám to bude líbit.

Half-Life 2 na PC, Xbox Hodnocení hry
Skóre hry 9 9/10
Half-Life 2
» Více o hře
Líbí se mi
  • Mnoho různých prostředí a stylů hry
  • Fyzika a gravity gun
  • Geniální Engine
Vadí mi
  • Některé části hry nejsou nic pro mě, ale za to hra nemůže
Tisk
Štítky: Akční, Raccon, Recenze
Hodnocení:
( 10 / 39 hlasů ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
Half-Life 2 na PC, XboxScreenshoty ze hry
Screenshot ze hry Half-Life 2 Screenshot ze hry Half-Life 2 Screenshot ze hry Half-Life 2 Screenshot ze hry Half-Life 2 Screenshot ze hry Half-Life 2 Screenshot ze hry Half-Life 2 Screenshot ze hry Half-Life 2 Screenshot ze hry Half-Life 2
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku Ohlédnutí za hrou: Half Life 2
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
Raccon    Teď mám rozehraný Alien vs. Predator 2010, jsem si ho koupil za 130 Kč na Steamu. :) Tak pak taky shrnu svoje pocity, zatím mě opravdu baví :DRacconraccon2993    19.10.2011 08:07 Raccon

Teď mám rozehraný Alien vs. Predator 2010, jsem si ho koupil za 130 Kč na Steamu. :) Tak pak taky shrnu svoje pocity, zatím mě opravdu baví :D

Virus    Budu hltat neboj :-)Virusvirus7406    18.10.2011 23:27 Virus

Budu hltat neboj :-)

Raccon    Virus: Tak to jsem rád :) Pak se vrhnu na Epizody, tak zase něco napíšu.Racconraccon2993    16.10.2011 11:50 Raccon

Virus: Tak to jsem rád :) Pak se vrhnu na Epizody, tak zase něco napíšu.

Virus    Paráda. Až mi z tvého článku upadla slza fakt. Half Life je legenda v síňi slávy velkolepých her! 10Virusvirus7406    14.10.2011 19:24 Virus

Paráda. Až mi z tvého článku upadla slza fakt. Half Life je legenda v síňi slávy velkolepých her! 10

Raccon    Děkuju. :-)Racconraccon2993    4.10.2011 17:48 Raccon

Děkuju. :-)

RockMax    To samé jako DžejkrRockMaxrockmax725    4.10.2011 10:56 RockMax

To samé jako Džejkr

JakER    Za mě deset. Paráda. :thumbup:JakERjaker2265    3.10.2011 19:57 JakER

Za mě deset. Paráda. :thumbup:

Raccon    Stonnos: Já bych chtěl vidět novej engine. Chci aby udělali něco takovýho jako v roce 2004, prostě další obrovskej krok kupředu, ale to si budeme muset asi počkat na nový konzole.Racconraccon2993    1.10.2011 10:18 Raccon

Stonnos: Já bych chtěl vidět novej engine. Chci aby udělali něco takovýho jako v roce 2004, prostě další obrovskej krok kupředu, ale to si budeme muset asi počkat na nový konzole.

Stonnos   2x   Legenda! :-) Jedna z nejlepší her! Vždycky se k ní rád vracím :thumbup: ...ale už by to opravdu chtělo Epizodu 3 nebo rovnou nový H-L 3 8-)Stonnosstonnos8594    30.9.2011 15:36 Stonnos

Legenda! :-) Jedna z nejlepší her! Vždycky se k ní rád vracím :thumbup: ...ale už by to opravdu chtělo Epizodu 3 nebo rovnou nový H-L 3 8-)

Raccon    Fildus: Děkuju :D
Meg. A. Byte. : Jé děkuju toho jsem si nevšiml :D , , Shoft" je taky dobrej :D
Racconraccon2993
    30.9.2011 11:09
Raccon

Fildus: Děkuju :D
Meg. A. Byte. : Jé děkuju toho jsem si nevšiml :D , , Shoft" je taky dobrej :D

Meg.A.Byte.   2x   Dobrý článek, ale ten datadisk se jmenoval " Blue shift" ...Meg.A.Byte.megabyte3000    30.9.2011 11:06 Meg.A.Byte.

Dobrý článek, ale ten datadisk se jmenoval " Blue shift" ...

Fildus   1x   Pěkně si to napsal. A jak říkal Bela. Ty vzpomínky na ať celou sérii Half Life jsou krásné.Fildusfildus2600    29.9.2011 20:48 Fildus

Pěkně si to napsal. A jak říkal Bela. Ty vzpomínky na ať celou sérii Half Life jsou krásné.

Raccon    Bela, Mr. Triboni: Nemáte zač, děkuji za podporu. Budu teď psát častějch o trochu starších hrách.Racconraccon2993    29.9.2011 10:36 Raccon

Bela, Mr. Triboni: Nemáte zač, děkuji za podporu. Budu teď psát častějch o trochu starších hrách.

Mr.Triboni   1x   Díky za vzpomínky :-)Mr.Tribonimrtriboni6895    28.9.2011 20:39 Mr.Triboni

Díky za vzpomínky :-)

Bela   1x   Vďaka za úžasné spomienky, odo mňa zase ležiak. Inak krabicovka sa inštaluje z DVD a len doinštalováva zo steamu, čo je nepomerne kratšie.Belabela2855    28.9.2011 19:19 Bela

Vďaka za úžasné spomienky, odo mňa zase ležiak. Inak krabicovka sa inštaluje z DVD a len doinštalováva zo steamu, čo je nepomerne kratšie.

Raccon    D3VL3R: To se asi projdem :DRacconraccon2993    28.9.2011 18:28 Raccon

D3VL3R: To se asi projdem :D

D3VL3R   2x   jo kde jsou ty časy... jdeme protestovat před Valve, kdo se přidá? Chce Ep. 3D3VL3Rd3vl3r1061    28.9.2011 18:20 D3VL3R

jo kde jsou ty časy... jdeme protestovat před Valve, kdo se přidá? Chce Ep. 3

Raccon    Bonpar: Děkuji. Aha, tak to jsem nevěděl :D Prostě je to určený pro originální hru.Racconraccon2993    28.9.2011 18:00 Raccon

Bonpar: Děkuji. Aha, tak to jsem nevěděl :D Prostě je to určený pro originální hru.

Bonpar    Pěkný článek. Jen ať tu už je Ep. Three, ať ji aspoň oznámí! Jinak Steam verze = krabicová verze, krabicovou verzi totiž stejně musíte instalovat skrze Steam...Bonparbonpar6370    28.9.2011 17:31 Bonpar

Pěkný článek. Jen ať tu už je Ep. Three, ať ji aspoň oznámí! Jinak Steam verze = krabicová verze, krabicovou verzi totiž stejně musíte instalovat skrze Steam...