Uživatel nepřihlášen
GaMe 4 FaN by Raccon
RSS kanál blogu
Píše: Raccon - Rubrika: Blogy
Blog nevyjadřuje názor redakce Zing, více zde.
GaMe 4 FaN by Raccon

-90% sleva, aneb jak jsem propadl Steamu

Neděle 25.9.2011 13:04 - Autor: Raccon
To se mi líbí

-90% sleva, aneb jak jsem propadl SteamuTento článek píšu tak trochu jako reakci na protipirátské články, které úplně nesnáším, protože většinou nic neřeší, a zabývají se následky, nikoli příčinou. Dnes nebudu mluvit o trestech, protože ty nemají smysl, stejně jako všemožné ochrany, či buzerace. Faktem je, že pro naše obyvatelstvo jsou hry dost drahé. Dnes se pokusím nabídnout alternativu, připomenout, že se hry dají sehnat i levně a jednoduše.

Vždy jsem upřednostňoval spíše krabicové verze hry, protože člověk za své peníze dostal pěknou krabičku, pocit že si opravdu něco koupil, možnost mít to v ruce a další věci, třeba jako je mapa a tak podobně. Platby z účtu, tím spíš přes internet jsem omezoval na nutné minimum, už proto, že jsem k těmto věcem dost nedůvěřivý. Delší dobu jsem ale pokukoval po velmi zajímavých slevách na Steamu, a tak jsem se jednou rozhodl, že si místo zakoupení krabicové verze nechám peníze na účtu a zkusím jednu ze slev. Netrvalo to dlouho a bylo to tady.

Víkendové akce!


Na Steamu jsou totiž velmi dobrým zvykem víkendové a taky jednorázové denní slevy, na určitou hru, či hry vybraného studia. Při těchto akcích se často dočkáme slevy od 50-90% a to už stojí za zamyšlení. Ač to nerad přiznávám, stále patřím mezi chudší hráče, kteří na hry musí šetřit z těžce vydřeného platu, kdy si za osm hodin práce vydělám okolo 450 Kč a tak si hodně vybírám, když mám dát za osm hodin zábavy, často ani ne kvalitní třeba 1200 Kč. Nedostávám žádné kapesné a ani nic zadarmo, a tak pro mě má každá koruna jistou hodnotu. Odráží se to pak i na mém blogu, kde jsem za ten rok recenzoval jenom dvanáct her, z nichž některé jsem měl zakoupené již dříve. Steam mi tak poskytl jedinečnou možnost.

Co mě přesvědčilo? 


Všechno to začalo hrou, kterou jsem chtěl už delší dobu zkusit, a to s Mirror's Edge. Není to hra, kterou bych musel mít za každou cenu, není to hra, pro kterou bych nadšeně běžel do krámu, není to ani hra drahá, vždyť stojí okolo 250,- korun. Steam ale vytvořil jedinečnou nabídku a já hru koupil asi za šedesát korun z tepla svého domova. Není přeci nic jednoduššího, než kliknout a koupit a hlavně následně hned stáhnout hru, kterou chci. U Mirror's Edge jsem ale samozřejmě nezůstal. Opět jsem si koupil Orange Box, jelikož ten první jsem dal sestřence k Xboxu, ten už ale za klasickou cenu 350 Kč a Mount & Blade: Warband. Tento víkend se samozřejmě situace opakovala a já si koupil hru Alien vs. Predator (2010) za cca 130 Kč, prostě nádhera a Alpha Protocol za 60 Kč. Je mi jasné, že takto asi vývojáře moc nepodpořím, ale na druhou stranu nemusí lisovat dvdčka, převážet je, platit prodejce a podobně.

Jak na Steamu platit?


Platit se na Steamu dá vícero způsoby a je jenom na Vás jaký si zvolíte. Chtěl bych trochu podebatovat, či zjistit, jak platbám přes internet důvěřujete. Já ze své podstaty moc ne, a tak jsem z toho trochu nervózní. Platit můžeme nicméně přes WebMoney, PaySaveCard, MasterCard, American Express, Discover, JCB, PayPal, ClickandBuy a MoneyBookers a také přes karty Visa, jako v mém případě. Pokud jste na Steamu, jaký způsob používáte. Pro mě byla nejjednodušší Visa, ale je také nejbezpečnější? To se asi dozvím až časem, až se zase dočtu, jak se nějaký hacker naboural do účtů na Steamu a sebral mi všechny peníze. Každopádně zatím je vše v pořádku, a ani lidé z mého okolí neměli se Steamem problém, a tak pokud nemáte peněz nazbyt, zkuste slevy. Samozřejmě slevové akce mají i klasičtí prodejci, ale většinou ne o devadesát procent.

Je jednoduší warez, nebo Steam?


Myslím že warez neskončí kvůli tomu, že nějaký čtrnáctiletý kluk dostane sto-padesáti milionovou pokutu a má zničený celý život – skoro horší než kdyby někoho zabil. Warez, skončí, až budou mít zákazníci dobrý pocit z utracených peněz. Hlavní důvody warezu? Hry jsou předražené – to je samozřejmě pravda, nevyprávějte mi o otrhaných vývojářích na hranici chudoby, to ale řeší právě takovéto slevy. Nemáte-li na to dát za hru 1200 Kč, a já se ani nedivým, počkejte na slevu. Nemusíme přeci hrát vždy ty nejnovější hry. Dalším důvodem je dostupnost. Je přeci lehčí si hru stáhnout z warezu, no to už taky není úplně pravda. Při slušných cenách a 130 Kč za AVP je slušná cena, je vždy lehčí kliknout na políčko koupit a z přímého linku (přes Steam) si hru stáhnout. Myslím, že Steam to chytil za správný konec a že tohle je cesta, aby si i ti chudší hru koupily, a nestahovali jí načerno. Abych ale odpověděl na otázku, kterou jsem tu nastolil. Jednoduší je si hru koupit na Steamu a když ji dostanete za slušnou cenu, budete i spokojenější.

Debaty na Zingu

Trochu mě mrzí, že debaty na Zingu často vypadají až moc černobíle. Jsou tu lidé, kteří tvrdě vystupují proti warezu, ale veškerá debata je o tom ,,Kdo na to nemá, ať to nekrade“ což je samozřejmě pravda, horší na tom je, že ti co se nechtějí chovat jako ovce, a chtějí si s ostatními hráči promluvit o ceně, vypadají jako warezáci. Trošku škoda, obchod má být oboustranný, a tak i zákazníci mají právo vzájemně debatovat o ceně. Chtěl bych to uvést na pravou míru, v žádné debatě jsem se přímo nezastával warezu, chtěl jsem jenom debatovat o jeho příčinách, protože občas mám pocit, že ten kdo řekně neco proti, je tak nějak označen.

Tisk
Hodnocení:
( 10 / 49 hlasů ) Ohodnoťte článek kliknutím na hvězdičku.
 

Napsat nový komentář

Komentář k blogovému článku -90% sleva, aneb jak jsem propadl Steamu
Pro psaní musíte být přihlášen.
[+] Smajlíci
:gun: :-) 8-) ;-) :angry: :-D :lol: :dance: :thumbup: :shock: :-( :nah: :lala:
diego888    jinak článek 13/10diego888diego8889177    27.1.2012 18:35 diego888

jinak článek 13/10

diego888    Souhlasim steam je boží věc sám sem tomu propadl a kupupju skoro pořád následně hry prodávám nebo hraju podle toho jak se mi líbídiego888diego8889177    27.1.2012 18:35 diego888

Souhlasim steam je boží věc sám sem tomu propadl a kupupju skoro pořád následně hry prodávám nebo hraju podle toho jak se mi líbí

Raccon   1x   Drahý přepych to je, ale na druhou stranu u novinek je krabička často levnější, nevím jakej je kurz na steamu ale 50 euro je trochu moc. Kurz je 24, 48 a mam podezření že na Steamu ještě horší. To je minimálně 1. 224, - za novinku, v normálním obchodě třeba 999 kč. Na Steamu jsou dobré ty akce. Z AVP mám radost :D dDěkuji.Racconraccon2993    28.9.2011 11:11 Raccon

Drahý přepych to je, ale na druhou stranu u novinek je krabička často levnější, nevím jakej je kurz na steamu ale 50 euro je trochu moc. Kurz je 24, 48 a mam podezření že na Steamu ještě horší. To je minimálně 1. 224, - za novinku, v normálním obchodě třeba 999 kč. Na Steamu jsou dobré ty akce. Z AVP mám radost :D dDěkuji.

JANSULOVSKY   1x   Sem na tom velice podobně. Mně taky nepadají peníze přímo do klína. Sice mám moc rád krabičky a založil sem na to i téma v diskusi, ale je to poměrně drahý přepych. Rozhodl sem se trochu víc uvažovat. Tímto ale krabičky nezavrhuju. Jen budu uvážlivější. Mimochodem, AvPčku za 5 éček sem taky neodolal. :-D Pěkný článek. 10/10.JANSULOVSKYjansulovsky1889    27.9.2011 12:57 JANSULOVSKY

Sem na tom velice podobně. Mně taky nepadají peníze přímo do klína. Sice mám moc rád krabičky a založil sem na to i téma v diskusi, ale je to poměrně drahý přepych. Rozhodl sem se trochu víc uvažovat. Tímto ale krabičky nezavrhuju. Jen budu uvážlivější. Mimochodem, AvPčku za 5 éček sem taky neodolal. :-D Pěkný článek. 10/10.

Raccon    Ctira. d: Wow to mi nedošlo :D 45 GB bych taky nechtěl stahovat :DRacconraccon2993    26.9.2011 14:29 Raccon

Ctira. d: Wow to mi nedošlo :D 45 GB bych taky nechtěl stahovat :D

Ctira.d   4x   Vídím, že jsme na tom stejně. Taky mám radši krabičku v ruce, s pekně voňavou blu-ray plackou uvnitř. Jak říkám, není lepší moment, než rozhtrhávání ochranné fólie z nové hry. Ale. Digitální ditribuce je tady a člověk se s ní, chtě nechtě musí naučít žít. Snažil jsem se vyhíbat, ale dostihla i mě. i když velké hry si pořád kupuji v e-schopech v krabičce. Ale už jsem si zvykl, nakupovat hry i online. V mém případě přes PlayStation Network. Tady vidím výhodu v okamžité distribuci produktu k zákazníkovi. Kliknu, zaplatím a už stahuji. U malých her se to dá, ale nedokážu si představit, že stahuji takový Killzone 3, který mám kolem 45 GB. I proto si myslím, že nosiče nevymizí, spíše se budou více a více dělit o příjmy právě s digiátlní distribucí her. Takže všem doporučuji, aby to zkusily. Uričtě se to vyplatí.Ctira.dctirad458    26.9.2011 14:17 Ctira.d

Vídím, že jsme na tom stejně. Taky mám radši krabičku v ruce, s pekně voňavou blu-ray plackou uvnitř. Jak říkám, není lepší moment, než rozhtrhávání ochranné fólie z nové hry. Ale. Digitální ditribuce je tady a člověk se s ní, chtě nechtě musí naučít žít. Snažil jsem se vyhíbat, ale dostihla i mě. i když velké hry si pořád kupuji v e-schopech v krabičce. Ale už jsem si zvykl, nakupovat hry i online. V mém případě přes PlayStation Network. Tady vidím výhodu v okamžité distribuci produktu k zákazníkovi. Kliknu, zaplatím a už stahuji. U malých her se to dá, ale nedokážu si představit, že stahuji takový Killzone 3, který mám kolem 45 GB. I proto si myslím, že nosiče nevymizí, spíše se budou více a více dělit o příjmy právě s digiátlní distribucí her. Takže všem doporučuji, aby to zkusily. Uričtě se to vyplatí.

Raccon   1x   Bela: Koukám na to stejně, novinky mi přijdou levnější v obchodě, ale tyhle akce jsou pecka. , , Kradne sa všade, len pomer slušných vrstiev a zlodejov je rôzny. " teď si to vystihl.Racconraccon2993    26.9.2011 14:12 Raccon

Bela: Koukám na to stejně, novinky mi přijdou levnější v obchodě, ale tyhle akce jsou pecka. , , Kradne sa všade, len pomer slušných vrstiev a zlodejov je rôzny. " teď si to vystihl.

Bela   2x   Výborný článok a hlavne zaujímavá téma :thumbup: Steam je pre mňa obchod 2 tvárí. Ak chcem hru hneď ako vyjde, kupujem krabicovku, lebo je to lacnejšie (naposledy Rage krabicových 40€ verzus steamových 60€. Ale tie výpredaje sú niečo iné, ceny idú šialene dolu a často pripomenú zabudnutú skvelú hru, v mojom prípade naposledy Just Cause 2. A warez ? To je dôsledok kradnutia spoločného majetku u minulých generácií (arizácie, znárodnenia, rozkrádačky, privatizácie ...) . Heslo : kto nekradne, okráda rodinu je spoločensky akceptované a tolerovateľné, zlodejina je šikovnosť ... Kradne sa všade, len pomer slušných vrstiev a zlodejov je rôzny.Belabela2855    26.9.2011 08:15 Bela

Výborný článok a hlavne zaujímavá téma :thumbup: Steam je pre mňa obchod 2 tvárí. Ak chcem hru hneď ako vyjde, kupujem krabicovku, lebo je to lacnejšie (naposledy Rage krabicových 40€ verzus steamových 60€. Ale tie výpredaje sú niečo iné, ceny idú šialene dolu a často pripomenú zabudnutú skvelú hru, v mojom prípade naposledy Just Cause 2. A warez ? To je dôsledok kradnutia spoločného majetku u minulých generácií (arizácie, znárodnenia, rozkrádačky, privatizácie ...) . Heslo : kto nekradne, okráda rodinu je spoločensky akceptované a tolerovateľné, zlodejina je šikovnosť ... Kradne sa všade, len pomer slušných vrstiev a zlodejov je rôzny.

Raccon   1x   novarezo: Pardon :) já už neumím ani psát :) Je to spíš pro lidi jako já, kteří tomuto způsobu ještě moc nevěří a dejme tomu že i pro lehčí warezáky, kteří by mohli přejít (znám pár co přešli právě na Steam) :) Děkuji, jsem rád že se libí.Racconraccon2993    25.9.2011 21:25 Raccon

novarezo: Pardon :) já už neumím ani psát :) Je to spíš pro lidi jako já, kteří tomuto způsobu ještě moc nevěří a dejme tomu že i pro lehčí warezáky, kteří by mohli přejít (znám pár co přešli právě na Steam) :) Děkuji, jsem rád že se libí.

novarezo   1x   PaySaveCard? PaySafecard! , díky že si mi prepomenul ako funguje Steam! :D ale nie, pekný článok :)novarezonovarezo7908    25.9.2011 21:04 novarezo

PaySaveCard? PaySafecard! , díky že si mi prepomenul ako funguje Steam! :D ale nie, pekný článok :)

Raccon    Basti: S tím mám problém i já :) bohužel.
Parad! se: O rusech mi prosim nemluv. :) To je takovej extrém. Co k tomu říct, já jsem nikdy rusům nerozuměl, myslím že to berou jinak než mi. Ale máš pravdu je to o lidech. A neříkám že cena přesvědčí všechny, ale má značnej vliv, pokud nebereme warezáky z principu :) a rusy.
GhostkillerxD: Jj to znám, ale překonej to, kup si jednu hru a pak se hráz protrhne. Už teď se teším na další tejden, sice mi zbyly na učtě jenom 300, ale něco si ještě koupím.
Racconraccon2993
    25.9.2011 19:32
Raccon

Basti: S tím mám problém i já :) bohužel.
Parad! se: O rusech mi prosim nemluv. :) To je takovej extrém. Co k tomu říct, já jsem nikdy rusům nerozuměl, myslím že to berou jinak než mi. Ale máš pravdu je to o lidech. A neříkám že cena přesvědčí všechny, ale má značnej vliv, pokud nebereme warezáky z principu :) a rusy.
GhostkillerxD: Jj to znám, ale překonej to, kup si jednu hru a pak se hráz protrhne. Už teď se teším na další tejden, sice mi zbyly na učtě jenom 300, ale něco si ještě koupím.

GhostkillerxD   2x   Že si něco koupim ze steamu o tom uvažuju už hodně dlouho. Navíc jsem si všiml že tam jsou paradní slevy. . Jenže odhodlání k první koupi je vždycky tak dlouhý. . :D Jinak dávám 10/10. ;)GhostkillerxDghostkillerxd4283    25.9.2011 19:04 GhostkillerxD

Že si něco koupim ze steamu o tom uvažuju už hodně dlouho. Navíc jsem si všiml že tam jsou paradní slevy. . Jenže odhodlání k první koupi je vždycky tak dlouhý. . :D Jinak dávám 10/10. ;)

Parad!se   2x   Ještě k debatě o warezu a cenách her. V Rusku stojí Deus Ex na Steamu normálně asi 11€ a další hry jsou tam také šíleně levné, jenže se tam stejně warezí o 106. Takže to bohužel není problém v cenách ale v lidech...Parad!separadse1704    25.9.2011 18:40 Parad!se

Ještě k debatě o warezu a cenách her. V Rusku stojí Deus Ex na Steamu normálně asi 11€ a další hry jsou tam také šíleně levné, jenže se tam stejně warezí o 106. Takže to bohužel není problém v cenách ale v lidech...

Basti   2x   Také platím na kartu Steamu platební kartou a nemám s tím žádný problém. Nebojím se o bezpečnost, to bych se pak musel bát při každé operaci v rámci platební karty či internetového bankovnictví:) Pořád ještě preferuji krabicové verze, ale slev na Steamu v době Vánoc či prázdnin rád využívám, obzvláště u indie her. Jediný problém, který mám se Steamem je, jak již zmínil Cukr níže, že české verze her na Steamu jsou prakticky nulové. Což u mě, který si příliš netyká s anglickým jazykem, je problém :(Bastibasti2028    25.9.2011 17:38 Basti

Také platím na kartu Steamu platební kartou a nemám s tím žádný problém. Nebojím se o bezpečnost, to bych se pak musel bát při každé operaci v rámci platební karty či internetového bankovnictví:) Pořád ještě preferuji krabicové verze, ale slev na Steamu v době Vánoc či prázdnin rád využívám, obzvláště u indie her. Jediný problém, který mám se Steamem je, jak již zmínil Cukr níže, že české verze her na Steamu jsou prakticky nulové. Což u mě, který si příliš netyká s anglickým jazykem, je problém :(

Raccon   1x   Parad! se: Jj když je málo peněz, člověk musí koukat po slevách. Je to podobný jako s hadrama :DRacconraccon2993    25.9.2011 15:22 Raccon

Parad! se: Jj když je málo peněz, člověk musí koukat po slevách. Je to podobný jako s hadrama :D

Parad!se   2x   Taky poslední dobou nakupuji jen digitálně, ať už ze Steamu, Aukra nebo specializovaného eshopu. Člověk si tak koupí 2 novinky místo jedné a ještě mu zůstane na starší hru. Pokud se někomu hry zdají drahé a navíc chce krabičku, tak je to jeho chyba...Parad!separadse1704    25.9.2011 15:08 Parad!se

Taky poslední dobou nakupuji jen digitálně, ať už ze Steamu, Aukra nebo specializovaného eshopu. Člověk si tak koupí 2 novinky místo jedné a ještě mu zůstane na starší hru. Pokud se někomu hry zdají drahé a navíc chce krabičku, tak je to jeho chyba...

Raccon    Cukr: Chtělo by to ještě vyladit. A přišel jsem na další výhodu. Šetříme tím planetu když se nemusí vylisovat dvd co se rozloží asi za milion let, a to už ta hra nebude ani in.Racconraccon2993    25.9.2011 14:51 Raccon

Cukr: Chtělo by to ještě vyladit. A přišel jsem na další výhodu. Šetříme tím planetu když se nemusí vylisovat dvd co se rozloží asi za milion let, a to už ta hra nebude ani in.

Cukr   2x   Určitě mám radši digitalní distribuci, štve mě ale, že například na Steamu neseženu Zaklínače 2 v české verzi atp. .Cukrcukr611    25.9.2011 14:39 Cukr

Určitě mám radši digitalní distribuci, štve mě ale, že například na Steamu neseženu Zaklínače 2 v české verzi atp. .

Raccon    XJ-0461 = Clank: To je možná lepší způsob, já to platím z účtu, a tak ho vystavuju teoretické hrozbě. Děkuji, dneska mě to psaní nejak chytlo :)Racconraccon2993    25.9.2011 14:28 Raccon

XJ-0461 = Clank: To je možná lepší způsob, já to platím z účtu, a tak ho vystavuju teoretické hrozbě. Děkuji, dneska mě to psaní nejak chytlo :)

XJ-0461 = Clank   1x   Drahá konzole má. Tam jsem digitální distribuci taky solidně propadl (PlayStation Store) , ačkoliv nenabízí tak časté slevy a akce. Dost se mi líbí systém dobíjení virtuální peněženky přes karty s kódy (s různou finanční hodnotou) , které se dají sehnat skoro v každém dobrém herním obchodě. Zaprvé je jejich pořízení strašně jednoduché, zadruhé se nikdo nemusí bát ztráty peněz a zatřetí je to přístupné snad každé věkové generaci. Jinak, jako vždy, fantastická práce, Raccone, a nad dvanáctkou není nutno pochybovat.XJ-0461 = Clankxj-0461-clank4033    25.9.2011 13:40 XJ-0461 = Clank

Drahá konzole má. Tam jsem digitální distribuci taky solidně propadl (PlayStation Store) , ačkoliv nenabízí tak časté slevy a akce. Dost se mi líbí systém dobíjení virtuální peněženky přes karty s kódy (s různou finanční hodnotou) , které se dají sehnat skoro v každém dobrém herním obchodě. Zaprvé je jejich pořízení strašně jednoduché, zadruhé se nikdo nemusí bát ztráty peněz a zatřetí je to přístupné snad každé věkové generaci. Jinak, jako vždy, fantastická práce, Raccone, a nad dvanáctkou není nutno pochybovat.

Raccon    Jenom nadnesu otázku: Máte rádši krabičky nebo podobnou digitální distribuci?Racconraccon2993    25.9.2011 13:32 Raccon

Jenom nadnesu otázku: Máte rádši krabičky nebo podobnou digitální distribuci?